خانه / shagerd

shagerd

جلسه‌ی سوم: اصالت با فرد یا اصالت با جمع؟

امر دائر است بین این که جمع به ظاهر زیبا و خوب داشته باشیم و اعمالمان را بر این اساس تنظیم کنیم و جهت بدهیم و وقت زیادی صرف کنیم یا این‌که جمع زیبای ظاهری و به ظاهر منسجم هم تشکیل نشد، نشد؛ مهم این است که «افراد» خوبی را تربیت کنیم.

بیشتر بخوانید »

جلسه‌ی دوم: مبانی و سلایق مختلف در کار فرهنگی

اختلاف در «سلیقه» و حتّی مسائل غیر سلیقگی ولی «روبنایی» مشکلی ندارد و طبیعی است؛ ولی اختلاف نظر در مسائل «مبنایی» و «ریشه‌ای» بد است و باید حل شود. راه حل شدن اختلاف مبنا در کارهای فرهنگی این است که

بیشتر بخوانید »

جلسه‌ی اول: چیستی گفتمان

امام خامنه‌ای (حفظه‌الله) می‌فرمایند: «گفتمان یک جامعه مثل هواست، همه تنفسش میکنند؛ چه بدانند، چه ندانند؛ چه بخواهند، چه نخواهند» یعنی اگر یک کار یا تفکّری به فرهنگ عمومی تبدیل شود، همه از آن رنگ می‌گیرند.

بیشتر بخوانید »

لیست جلسات (صوتی و مکتوب) گفتمان جهاد فرهنگی

نمی‌توان بدون یادگیری تیراندازی و مسائل نظامی به جبهه‌ی جنگ نظامی رفت. همچنین، نمی‌توان بدون آموزش‌های فکری و فرهنگی به جنگ نرم پا گذاشت. صوت و متن زیر برگرفته از جلساتی با تعدادی از فعّالان فرهنگی است که از سال 1394، مباحث مقدماتی و فکری جهت حضور در خط مقدّم جهاد مقدّس فرهنگی مطرح می‌شد

بیشتر بخوانید »

صوت: اثبات خدا با برهان حدوث (از راه خلقت)

جلسه‌ی ششم آموزش «توحید» (مخصوص دانش‌آموزان از مقطع دوم دبیرستان تا دانشجویان): مشهورترین برهانی را که برای اثبات خدا می‌شنویم، برهان خلقت (حدوث) است. صوت بیان صحیح این برهان در ادامه‌ی مطلب وجود دارد.

بیشتر بخوانید »

صوت: اثبات خدا با برهان هدایت

جلسه‌ی پنجم آموزش «توحید» (مخصوص دانش‌آموزان از مقطع دوم دبیرستان تا دانشجویان): شاید تا به حال نام «برهان هدایت» را به عنوان یک برهان مستقل برای اثبات خدا نشنیده باشید. بحث این جلسه از کلاس توحید، بیان این برهان است.

بیشتر بخوانید »

صوت: اثبات خدا با برهان نظم

جلسه‌ی چهارم آموزش «توحید» (مخصوص دانش‌آموزان از مقطع دوم دبیرستان تا دانشجویان): در کتاب‌ها و حتّی جلسات اعتقادی، برهان نظم را به درستی بیان نمی‌کنند و نمی‌گویند که این برهان «تمام ویژگی‌های خدا را اثبات نمی‌کند». لذا بسیاری از مردم گمان می‌کنند رد شدن برهان نظم مساوی است با رد شدن خدا. در ادامه‌ی مطلب صوت جلسه‌ای از کلاس توحید قرار داده شده که توضیحی صحیح و منطقی را از برهان نظم بیان می‌کند.

بیشتر بخوانید »

صوت: اثبات خدا با برهان فطرت

جلسه‌ی سوم آموزش «توحید» (مخصوص دانش‌آموزان از مقطع دوم دبیرستان تا دانشجویان): یکی از برهان‌های اثبات خدا، برهان فطرت است. البته در کتاب‌های اعتقادی، بیان برهان فطرت دارای آشفتگی و پراکندگی زیاد است که در این جلسه از کلاس توحید، نظرات و مسائل مختلف در این برهان به صورت منظم و با طبقه‌بندی درست ارائه شده است.

بیشتر بخوانید »

صوت: فطرت چیست؟

جلسه‌ی دوم آموزش «توحید» (مخصوص دانش‌آموزان از مقطع دوم دبیرستان تا دانشجویان): کلمه «فطرت» کاربرد زیادی دارد؛ امّا ما تصور درستی از آن نداریم. از آن جهت که این بحث در اثبات خدا کاربرد دارد، لذا یک جلسه‌ی کامل کلاس توحید، صرف آموزش و توضیح این مطلب شد.

بیشتر بخوانید »