خانه / آخرین مطالب / نقد فیلم

نقد فیلم

فروردین, ۱۳۹۴

 • ۱۲ فروردین

  نقد فیلم «نوح» (۳)

  آن شخصی که از نسل قابیل است، خلق شدن همه‌ی مخلوقات را برای انسان می‌داند (نماد اومانیسم (انسان‌محوری)) ولی نوح حتّی انسان‌ها را نگهبان حیوانات دیگر می‌داند. نوح به فرزندش که یک گُل را بیجا چید گفت: این کار را نکن، آن‌ها برای خودشان هدف دارند و ما تنها از چیزهایی که به آن‌ها نیاز داریم باید استفاده کنیم. حتّی کشتن حیوان را برای خوردن گوشت خوب نمی‌داند و قوی شدن واقعی را در ارتباط با خدا (!) می‌داند.

 • ۱۲ فروردین

  نقد فیلم «نوح» (۲)

  برای به «کمال» و «رشد» رسیدن باید با خواهش‌های نفسانی و هوای نفس مبارزه کرد و عبد خدا شد تا در دنیای دیگر، به زندگی و لذّت واقعی رسید. عبد بودن یعنی تسلیم فرمان خدا بودن. پس عبادت تنها به غارنشینی و روزه گرفتن نیست، بلکه گاهی به محبّت کردن به همسر و پدر و مادر است. دین‌داری تعارضی با عواطف ندارد، بلکه خالق این عواطف ما را بهتر می‌شناسد و آن‌ها را تعطیل نمی‌کند، بلکه تنها به آن‌ها جهت می‌دهد تا ما رشد کنیم.

مرداد, ۱۳۹۳

 • ۱۸ مرداد

  هری پاتر و تداعی معانی ۱

  ولدمورت سعی می کند که دوباره قدرتمند شود ولی با مقابله ی هری پاتر ( با پشتوانه ی دامبلدور = مدیر مدرسه جادوگری هاگوارتز ) روبرو می شود، که این مطلب در دو کتاب یک و دو کاملا مشهود است ؛ هری پاتر و دامبلدور در اینجا نماد متفقین هستند .

 • ۱۶ مرداد

  هری پاتر و سبک زندگی

  ویژگی‌های ظاهری پروفسور دامبلدور که شبیه به کشیش‌هاست یا هم از نظر ظاهری و هم از نظر اعتقادات (جادوگری و ...) شبیه به «جان دی» است که با کمک «ادوارد کلی» مشاور ملکه الیزابت اول در انگلیس بود و او هم در دانشگاهی تدریس داشت و معتقد به جادوگری بود.

 • ۱۴ مرداد

  هری پاتر، حاکم عشق

  این مسئله باعث می‌شود «هری پاتر» به هر چه علاقه مند شود یا هر کاری انجام دهد، مخاطبش ناخواسته به آن کار مایل شود. حتّی به لباس‌ها و نوع شانه کردن موی سر.

 • ۱۲ مرداد

  هری پاتر و تخیّلات

  تأثیر فیلم «هری پاتر» در این‌جاست که تماماً از «تخیّلات» استفاده می‌کند و چنان در این عرصه ماهرانه عمل می‌کند که سبب می‌شود این قوّه در انسان به شدت تقویت گردد و حتّی در مواردی بر بعضی تفکّرات عقلانی غلبه کند. شاید در کودکان راحت‌تر آشکار شود ولی

 • ۱۰ مرداد

  دنیای هری پاتر

  اگر دنیا را خراب بشناسیم دچار محاسبات غلط می‌گردیم و زمین‌می‌خوریم. مثل کسی که فکر می‌کند ماشینش ترمز دارد و با این فکر با سرعت زیاد در جاده حرکت می‌کند؛ در حالی که در یک پیچ هر چه می‌کند ترمز کار نمی‌کند و به ته درّه سقوط می‌کند. جهانی که هری پاتر در آن زندگی می‌کند دارای ویژگی‌های زیر است:

 • ۷ مرداد

  هری پاتر و انسان کامل

  هری پاتر در این فیلم به عنوان نماد انسان کامل است، انسانی که دارای ویژگی‌های زیر است:

 • ۶ مرداد

  هری پاتر: نقد کلی

  کتاب‌هایی که تا خبر انتشار آن‌ها رسید، از شب تا صبح عدّه‌ای کنار درب‌های کتاب‌فروشی خوابیدند تا زودتر آن را تهیه کنند و نویسنده‌ی این رُمان‌ها (جی کی رولینگ) یک دفعه صاحب شهرت جهانی و ثروت بسیار عظیمی گردید.

تیر, ۱۳۹۲

 • ۱۳ تیر

  نقد فیلم «زندگی خصوصی» (۱)

  این فیلم در تعطیلات عید نوروز سال ۱۳۹۱ به پرده سینماها رفت؛ امّا با اعتراض نیروهای مذهبی و بالاخره با سخنان انتقادی سه امام جمعه (حضرت آیت الله خاتمی: امام جمعه موقت تهران، حضرت آیت الله علم الهدی: امام جمعه مشهد مقدس و حضرت الله صفایی بوشهری: امام جمعه بوشهر) توقیف شده …