خانه / دسته‌بندی نشده / ماجرای بحث من و یکی از بچه ها (مشهد ۱۳۸۷ (۸))

ماجرای بحث من و یکی از بچه ها (مشهد ۱۳۸۷ (۸))

 

 

 

 

 

39

معمولا بچه های بوشهر برای تحویل سال، با چندتا کاروان و یا به صورت خصوصی میان مشهد. یادمه یه بار از حرم که برگشتم خونه، مسئول کاروان منو کشید کنار و گفت فلانی (از بچه های خوب و متدین که البته با ما نیومده بود مشهد) توی حرم دنبالت می گشت و می خواست باهات بحث کنه! باهاش بحث نکنیا! گفتم در چه موضوعی می خواد بحث کنه؟ گفت: میگه قمه زدن اشکالی نداره!

جریان این بود که توی بوشهر من و آرمان خیلی روی این بحث (قمه) حساس بودیم (چون امام خامنه ای (خدا حفظشون کنه) و خیلی از مراجع تقلید اون رو حرام می دونن). بعضیا جواب خاصی نمی تونستن بدن، چون علما اون رو حرام کرده بودن. اون بنده خدا هم با ما خیلی بر سر این بحث ها صحبت می کرد؛ البته با هم رفیق بودیم و دعوایی نداشتیم!

یه بار توی حرم بعد از مراسمی که داشتیم، دیدیم اون بنده خدا اومد و از راه دور میگه: آخرش دیدی؟ فلان عالِم سخنرانی کرده و گفته قمه حلاله و هیچ اشکالی نداره؟! من کشیدمش کنار و ملایم یکم صحبت کردیم و آرومش کردم.

بعد از این که رفتیم قم، سخنرانی همون عالم رو گیر اوردم و توی بوشهر گوش دادم؛ دیدم اصلا نگفته قمه زنی حلاله. رفتم مسجد و دیدمش، خواستم شروع کنم به بحث کردن که دیدم خودش گفت: فلانی، قبول دارم قمه زنی حرامه!… تعجب کردم… تا این بنده خدا یه سی دی بهش رسیده که درباره قمه زنی و فتوای علما (که قمه زنی حرامه) توش بحث شده و دیگه قانع شده بود که حرامه!

اتفاقاً یکی دیگه از بچه های کاروان ما، همین بحثا رو (البته به شوخی) بین خودمون بیان می کرد! حالا بیا جمع و جورش کن!

یه نکته ی مهم اینه که آدم باید توی کارها، اصلی فرعی کنه. یعنی کارهایی رو که واجب نیست و به کارهای واجب ضربه میزنه، موقتا بذاره کنار. یا نه اصلاً ممکنه کار واجب نباشه، یه کار مهمه و سک کار دیگه مهمتر و اگه بخوایم به مهم برسیم از مهمتر جا می مونیم؛ چرا باید به جای مهمتر، مهم رو انجام بدیم؟

به جای این که بشینیم و چند ساعت وقت و انرژی بذاریم که «قمه زدن حرامه یا نه» و فکرمون الکی مشغول بشه، بشینیم و بحث های دینی که بیشتر بهشون نیاز داریم رو بدونیم. چندین نفر هنوز بعضی از واجباتشون رو بلد نبودن… پس بهتر بود اول از اونا بحث بشه.

درباره‌ی آرش شادمان

همچنین ببینید

ایران؛ «شاد»‌ترین کشور دنیا یا «غمگین» ترین؟

چند وقت است که عده ای، با استناد به آماری (که معلوم نیست چقدر دقیق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *