خانه / آخرین مطالب / گفتمان جهاد فرهنگی / گفتمان هیئت / طرح سازمان «سیا» درباره «هیئت» های عزاداری؛ حذف روحانی (آسیب‌شناسی هیئت ۳)

طرح سازمان «سیا» درباره «هیئت» های عزاداری؛ حذف روحانی (آسیب‌شناسی هیئت ۳)

n00069116-b

امروزه در «اروپا» و «آمریکا»، منحرف ترین «فکر» ( یعنی پرستیدن «شیطان» = «شیطان پرستی» ) وجود دارد. اما این «فکر» یکدفعه در آن جا به وجود نیامد. بلکه ابتدا یک عده آمدند و گفتند: نیاز به «روحانی» نداریم ( پروتستان ها ) سپس گروه دیگر گفتند ( علاوه بر «روحانی» ) نیاز به «پیامبر» نیز نداریم ( دئیست ها )، بعد از آن، افرادی گفتند: اصلا خدا را نیز قبول نداریم! ( مارکسیست ها ) و در نهایت بعضی گفتند ( نه تنها «خدا» را قبول نداریم، بلکه ) ضد «خدا» هم فعالیّت می کنیم و «شیطان» را می پرستیم! ( شیطان پرست ها )

روزی «معلم» به «شاگرد» گفت که «حروف الفبا» را بگو! «شاگرد» جواب نمی داد. در نهایت «معلم» خواهش کرد که حداقل «اولین حرف الفبا» را بگو! اما باز هم «شاگرد» جواب نمی داد و می گفت: اگر اولین «حرف الفبا» را گفتم، باید تا آخرش هم بروم! ماجرای «انحراف» در «اروپا» نیز همین طور است! اگر همان ابتدا در مقابل «پروتستان» ها می ایستادند ( و قبول نمی کردند که «روحانی» حذف شود ) امروز به این جا کشیده نمی شد.

یکی از انحرافاتی که ممکن است در «هیئت» ها اتفاق بیفتد، «حذف روحانی» است. چیزی که «معاون» سازمان جاسوسی «آمریکا» ( Cia ) اعلام کرد. او گفت که می خواهیم به وسیله ی «مداح» ها، «روحانی» ها را کنار بزنیم. ( و جالب این است که «زمان» نیز تعیین می کند و می گوید که تا سال ۱۳۸۹ این مسئله را عملی می کنیم![۱] )

و متاسفانه شعار هایی نیز رسم شده بود که بعضی از بچه هیئتی ها می گفتند: این کار ( یعنی عزاداری ها ) کارِ عشق است، ربطی به «دین» ندارد!!

و متاسفانه در برخی «هیئت» ها اصلا چیزی به نام «سخنرانی» یا «روحانی» وجود ندارد، بلکه فقط «مداح» میکروفون دست می گیرد و «مجلس» را شروع و تمام می کند.

بنده حقیر از یکی از مسئولین «هیئت» ها شنیدم که می گفت: هنگامی که «روحانی» به «هیئت» آوردیم، «مداحِ» ما گفت: بدترین کاری که انجام دادی این بود که «روحانی» آوردی!!

و در بعضی «هیئت» ها نیز، «روحانی» وجود دارد، اما تمام کار ها را «مداح» انجام می دهد! حتّی «مراسم» هم که تمام می شود، همگی دور «مداح» می نشینند، در حالی که «روحانی» خودش تنها – در گوشه ای از «هیئت»  –  نشسته است! و حتّی سوال های «شرعی» خود را از «مداح» می پرسند!!! ( مثلا برای این که بدانند «لطمه» یا «قمه» زدن، «حلال» است یا «حرام»، از «روحانی» یا «مرجع تقلید» سوال نمی پرسند، بلکه گوش به فرمان «مداحِ» هیئت هستند! )

دقیقا همین هشدار را – سال ها پیش – «آیت الله جوادی آملی» دادند که مبادا کاری کنید که «ایران» مثل «پاکستان» شود ( زیرا در «پاکستان» کار های دینی به دست «مداحان» افتاده است ( نه «روحانیون» ) ) و به «روحانیون» گفتند که مبادا شما به «تبلیغ» و «منبر» نروید تا «مداحان» از فرصت استفاده کنند و امور دینی را به دست بگیرند و هر چه می خواهند بگویند.[۲]

گرچه شأن یک «مداح» بالاست، اما نباید «جایگاه» ها عوض شود ( و «پاسخ» به سوالات «شرعی» یا «موعظه» که مربوط به جایگاه «روحانیت» است، توسط «مداح» صورت گیرد. ) لذا برخی از علمای «عارف» و «سالک الی الله» – هنگامی که یک «مداح» در بالای «منبر»، شروع می کرد به گفتن «نصیحت» هایی که در حد یک «مداح» نبود – صریحا به او می گفتند: بیا پایین!

و باید – با نهایت تاسف – گفت که این آن قدر به «مداح» ها علاقه و تعصّب پیدا می کنند، که اگر کسی، یک «مداح» ( مخصوصا «مداح» های معروف ) را مورد «انتقاد» قرار دهد، به شدت با او برخورد می کنند! حتّی اگر «مرجع تقلید» باشد! ( بنده به یاد دارم که زمانی که «حضرت آیت الله مکارم شیرازی»، انتقاداتی را نسبت به بعضی «مداح» ها وارد کردند، برخی «هیئتی» نما ها حتّی به ایشان «ناسزا» می گفتند! )

این حالت به درجه ای رسیده است که اگر یک «مداح» معروف، به شهری سفر کند، بعضی از «بچه هیئتی» ها – برای شرکت در «مراسم» ایشان – به آن شهر سفر می کنند. اما اگر یک «عالم» ربانی – نه به شهر دیگر، بلکه به شهرِ خودِ آنان – سفر کند، در مجلس وی کمتر شرکت می کنند.

و از «پوستر» ها و «بنر» هایی که ( برای تیلیغ «مراسم» ) می زنند کاملا معلوم است، زیرا «عکس» مداح به صورت بزرگ و «عکس» روحانی ( اگر زده شود!! ) به صورت کوچک است!

معمولا در این «هیئت» ها، اگر «روحانی» دعوت می شود، برای این نیست که خودشان را با سخنان «روحانی» تنظیم کنند، بلکه باید «روحانی» به نفع آنان سخن بگوید. ( و از کار هایی که در «هیئتِ» آنان صورت می گیرد، دفاع نماید. )

این ها بخشی از «واقعیت های تلخی» است که متاسفانه در بعضی «هیئت» های عزاداری ( که تعداد آن ها نیز کم نیست ) وجود دارد و همان چیزی است که سازمان جاسوسی «آمریکا» (  Cia ) به دنبال آن بوده است.

امام «خامنه ای» دلیل «انحراف» خیلی از «کانون» ها، «هیئت» ها و … را، «نبودن روحانی» می داند. ایشان در دیدار با اعضای «مجلس خبرگان» در سال ۸۹ می گویند که هر وقت بنده اظهار ناراحتی می کنم و می گویم کار «فرهنگی» مظلوم است، یک موج ایجاد می شود و عده ای شروع به کار «فرهنگی» می کنند. اما بعدا مشخص می شود که کار آنان درست نیست! زیرا یک «روحانی» بالای سرشان نبوده است![۳]

 

 

 


[۱] در آمریکا کتابی به نام «A Plan to Devide and Desolate Theology» است که در آن مصاحبه ی مفصلی از دکتر «مایکل برانت» ( معاون ارشد یکی از رؤسای پیشین )  Bob Wood Words و عضو مهم بخش «شیعه شناسی» سازمان سیا منتشر شده است. وی در این مصاحبه اسرار از تکان دهنده ای پرده برداشته است. برای دیدن متن کامل این «مصاحبه» ر.ک: سایت خبری «فارس» (http://www.farsnews.com ) شماره خبر: ۸۶۱۰۲۴۰۵۷۹، تاریخ انتشار: ۲۴ / ۱۰ / ۸۶٫

 

 

 

[۲] متن دقیق سخنان«آیت الله جوادی آملی»: « وظیفه علما و روحانیان این است که از این فرصت استفاده کنند و دین خدا را به بهترین شکل به مردم معرفی نمایند. اگر شما در منابر مستندات را بگویید، دیگر مداحان فرصت نمی‌یابند هر چه بخواهند بگویند. شما علما و روحانیون اگر بر منبر نروید مداحان، امور دینی مردم را به دست می‌گیرند. کشور پاکستان را ببینید، این ذاکران و مداحان امور دینی و فکری مردم را به دست گرفته‌اند. با گریه‌ی تنها که نمی‌شود مردم را اداره کرد. گریه یک احساس زود گذر است که با یک سریال طنز از بین می‌رود.» (جلسه پایانی درس تفسیر قرآن، پیش از محرم (۲۵/۱۰/۸۵) در مسجد اعظم قم )

 

 

 

[۳] این کلام از امام «خامنه ای» را با اندکی تغییر آورده ایم تا هم «روان» شود و هم «ساده» تر. اما اصل بیانات ایشان به این شرح است: ما اگر چنانچه به دستگاه‌هاى تبلیغاتى‌مان اعتراض میکنیم، مى‌بینیم اینها گاهى اوقات به خاطر اعتراض و تشرى که ما می زنیم، یک حرکتى دینى هم انجام میدهند، بد از آب در مى‌آید؛ یک کارى هم انجام می دهند، محتواش خراب در مى‌آید، این به خاطر این است که اشراف علمى که فقط مختص روحانیت است در این مورد، وجود ندارد … حوزه‌ى علمیه باید کمیته‌ها تشکیل بدهند، مجموعه‌ها تشکیل بدهند، اتاق فکرهاى دینى تشکیل بدهند، راجع به مسائل گوناگون بنویسند، بحث کنند، تحلیل کنند، تحقیق کنند و محصولات اینها را بدهند بیرون. ( ۲۵/۰۶/۱۳۸۹)

و مناسب می بینم که همین جا اشاره نمایم که همین «مقاله» در راستای این گفته های امام «خامنه ای» ( مبنی بر بیرون دادن «محصولات» و «تحقیقات» ) است. 

 

 

 

درباره‌ی آرمان شادمان

همچنین ببینید

کدام «هیئت» خوب است و کدام بد؟ (آسیب‌شناسی هیئت ۲)

با «ظاهرِ» ضد دینی ( مثل عکس های «مستهجن» و بد حجابی و ... ) نمی توان «پیام» مثبت انتقال داد. اما اگر «ظاهر»، دینی شود ( مثل این که عکس امام «خمینی» و امام «خامنه ای»، تسبیح، پرچم «یا زهرا» (س) و ... در جایی نصب شود ) نیز دلیل نمی شود که همیشه «پیام» مثبت منتقل شود. ( بلکه با همین «پرچم یا زهرا» (س) نیز می توان انحراف ایجاد کرد. )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *