خانه / آخرین مطالب / نقد فیلم / هری پاتر: نقد کلی

هری پاتر: نقد کلی

– کتاب‌هایی که تا خبر انتشار آن‌ها رسید، از شب تا صبح عدّه‌ای کنار درب‌های کتاب‌فروشی خوابیدند تا زودتر آن را تهیه کنند.

– نویسنده‌ی این رُمان‌ها (جی کی رولینگ) یک دفعه صاحب شهرت جهانی و ثروت بسیار عظیمی گردید.

– در بعضی خوابگاه‌ها رُمان «هری پاتر» توسط دانش‌آموزان خوانده می‌شود و دیدن فیلم‌هایش بر روی نوجوان آثار روحی بسیار زیادی به دنبال دارد.

– «استیو کلاوز» فیلمنامه‌ی آن را نوشت و «دیوید یاتس» کارگردان آن شد و فیلمش را در کمپانی «برادران وارنر»[۱] ساخت.

– فیلم‌هایی که برای مشاهده‌ی آن‌ها صف‌های طولانی بسته شد…

– پس از مدّتی برخی از شخصیت‌های هنری مطرح در جهان و حتی شخصیت‌های مذهبی مسیحی در «واتیکان» (مرکز جهانی مسیحیان کاتولیک (یکی از مذاهب مسیحیت)) نسبت به آن واکنش نشان دادند و دیدن آن را برای کودکان مضرّ دانستند.

– برخی دیگر هم مدعی شدند که این فیلم تنه به تنه‌ی باورهای دینی می‌زند و هدف‌های دیگری پشت پرده‌ی آن است …

– عدّه‌ای پاسخ دادند که «رولینگ» (نویسنده‌ی «هری پاتر») یک شخص عادی بوده و شروع این مجموعه را از انتظار کشیدن برای سوار مترو شدن کشیده است و هیچ قصد سیاسی یا دینی بدی نداشته است …

چند خط بالا توضیحاتی کوتاه پیرامون حواشی رُمان و فیلم‌های «هری پاتر» بود. ان شاء الله قرار است در چند مقاله از جهات مختلف این فیلم را نقد کنیم ولی در ابتدا بیان چند نکته ضروری است:

۱- مطالبی که در نقد – مخصوصاً در بیان نکات منفی این مجموعه – گفته می‌شود به این معنا نیست که نویسنده این‌ها را می‌دانسته و عمداً آن‌ها را به کار برده است؛ بلکه شاید نمی‌دانسته ولی نتیجه‌اش بد است و دودش در چشم مخاطبانش می‌رود.

۲- این فیلم نکات مثبت هم دارد و مطالب مفیدی هم بیان می‌کند ولی مجموعاً آن‌قدر نکات منفی – به شکل مستقیم و یا غیرمستقفیم – به دنبالش دارد که این نکات مثبت گُم می‌شود.

۳- دیدن این فیلم را – به علّت تأثیر فوق‌العاده زیادش که در مقالات بعدی ان شاء الله اشاره خواهیم کرد – به هیچ کس – خصوصاً نونهالان و نوجوانان – «توصیه» نمی‌کنم و اگر کسی این فیلم‌ها را مشاهده و یا رمان‌ها را مطالعه کرد، توصیه شدید می‌کنم که حتماً نقد آن را هم بخواند.

۴- تعداد زیادی از نقدهای نوشته شده در مورد این اثر به مسائل روبنایی و سطحی – گر چه همین مطالب هم ارزشمند هستند – اشاره کرده‌اند. در این مقالات سعی می‌شود به مطالب ریشه‌ای تر هم پرداخته شود.

۵- مجموعه‌ی «هری پاتر» یک منظومه است و اگر قرار است نکات مربوط به آن تفسیر شود، باید با استفاده از خودِ مجموعه تفسیر شود (یعنی بسیاری از قسمت‌های مختلف فیلم، قسمت‌های دیگر فیلم را تفسیر می‌کند). این‌گونه صحیح نیست که ما از قبل یک نظر (مثبت یا منفی) در مورد فیلم داشته باشیم و فیلم را بر اساس آن نظر مورد حمله یا تعریف و تمجید قرار بدهیم (تفسیر به رأیِ خودمان). اگر در مواردی نیز مسائلی در فیلم بیان شده که تفسیر نگردیده است، باید با توجه به روحیات، اعتقادات و «پارادایم» فکری جهان غرب آن را توجیه و تفسیر نمود.

۶- اثرات مثبت یا منفی فیلم از جهت اثرگذاری به دو دسته تقسیم می‌شود:

الف) اثر مستقیم: مثل اومانیسم (انسان‌محوری) و فرار از معنویت دینی.

ب) اثر غیرمستقیم: مثل سبک زندگی غربی و ترویج تخیّل‌گرایی و … .

ان شاء الله در مقالات آینده به آن‌ها اشاره خواهد شد.

۷- در این مقالات – چون امکان داشت باعث خستگی شود – از سیر منطقی و پژوهشی و یا سبک دقیق نگارش متن و … استفاده نشد و مطالب به سبکی ارائه شده است که تا اندازه‌ی زیادی برای مخاطب جذّاب باشد.

۸- برای هر نقدی نیاز به یک «خط کش» یا «ترازو» است. یعنی باید برای تحلیل و نقد هر چیزی یک «ملاک» و «معیاری» داشته باشیم تا بر اساس آن نقد کنیم. «ملاک» در این مقالات، دین اسلام – که بر اساس عقل و منطق است – می‌باشد.

۹- بعضی از این تحلیل‌ها از خودِ بنده‌ی حقیر و بعضی تحلیل‌های دیگر از دیگران است و همچنین از هر گونه نقد، نظر، پیشنهاد یا انتقادی هم استقبال می‌کنم.

ادامه دارد …

 

 

 

 


[۱] بعضی معتقدند که این کمپانی متعلق به صهیونیست‌های اسرائیلی است.

 

 

 

 

درباره‌ی آرش شادمان

همچنین ببینید

نقد فیلم «نوح» (۳)

آن شخصی که از نسل قابیل است، خلق شدن همه‌ی مخلوقات را برای انسان می‌داند (نماد اومانیسم (انسان‌محوری)) ولی نوح حتّی انسان‌ها را نگهبان حیوانات دیگر می‌داند. نوح به فرزندش که یک گُل را بیجا چید گفت: این کار را نکن، آن‌ها برای خودشان هدف دارند و ما تنها از چیزهایی که به آن‌ها نیاز داریم باید استفاده کنیم. حتّی کشتن حیوان را برای خوردن گوشت خوب نمی‌داند و قوی شدن واقعی را در ارتباط با خدا (!) می‌داند.

یک نظر

  1. منتظر نقد هاتون هستیم
    من که خودم بعد از دیدن اینجور فیلما حتما باید نقدشو بخونم در مورد هری پاتر نقد های زیادی وجود داره ولی نقدی که منظم و کامل باشه ندیدم معمولا یا شرح داستان میدن یا از نظر فنی بررسی میشه یا اگرم به محتوا برسه بحثای ریشه ای ندارن و یا از پنچره فکری یک مسلمان بهش نگاه نمیشه .
    خیلیم خوبه که بند ۵ رو مد نظر قرار دادید.
    موفق باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *