خانه / آخرین مطالب / نقد فیلم / دنیای هری پاتر

دنیای هری پاتر

 

– شخصی خدا را قبول دارد و به هیچ وجه رشوه نمی‌گیرد؛ با این که همسرش سرطان دارد و پول درمان او را از طریق حلال ندارد. چون می‌گوید زندگی ما محدود به این دنیا نیست و آخرتی وجود دارد.

– شخصی کافر است و با این که از نظر وضعیت مالی بسیار وضعیت خوبی دارد ولی از حساب مردم دزدی می‌کند.

– شخصی مسلمان است و در همه‌ی کارهای تمام تلاش خود را می‌کند و اگر در آن کار تنهاست، خدا را در کنار خود می‌بیند و هرگز دلگیر، افسرده و مضطرب نمی‌شود (چون خدا را در کنار خود احساس می‌کند) و حتّی اگر تلاش کرد ولی به نتیجه نرسید، می‌گوید «مصلحتی در کار بوده است» و اصلاً اذیت و ناراحت نمی‌شود.

– یک کارخانه دار بی‌دین تمام تلاش خود را می‌کند که به اندازه‌ی خاصی سرمایه به دست آورد. او خودش را در این راه تنها می‌داند و اگر انسان‌های دیگری در این راه او را کمک نکند ممکن است بسیار ناراحت شود. اگر به نتیجه نرسید بسیار عصبانی می‌گردد.

هر کس هر نگاهی به دنیا داشته باشد، روحیات، اخلاقیات، اعتقادات و حتّی رفتارش بر همان اساس ساخته می‌شود. دنیا هم به یک شکل است (ده مدل نیست)‌ پس قطعا یک نوع نگاه و یک اعتقاد در مورد جهان درست است و سایر نگاه‌ها غلط می‌باشد. مثلاً نمی‌توان گفت حرف کسانی که می‌گویند یک خدا وجود دارد درست است و در کنار آن حرف دیگران که می‌گویند خدایی وجود ندارد یا چند خدا وجود دارد هم صحیح می‌باشد.

نکته: اگر دنیا را خراب بشناسیم دچار محاسبات غلط می‌گردیم و زمین‌می‌خوریم. مثل کسی که فکر می‌کند ماشینش ترمز دارد و با این فکر با سرعت زیاد در جاده حرکت می‌کند؛ در حالی که در یک پیچ هر چه می‌کند ترمز کار نمی‌کند و به ته درّه سقوط می‌کند.

دنیای هری پاتر

جهانی که هری پاتر در آن زندگی می‌کند دارای ویژگی‌های زیر است:

۱- یک جهان عادی و یک جهان ماورای عادی داریم که آن جهان ماورایی اثر بسیار زیادی بر این جهان عادی دارد.

۲- در جهان ماورایی جادوگران نقش اساسی دارند.

۳- این جادوگران به دو دسته‌ی «خوب» و «بد» تقسیم می‌شوند که هر دو تلاش می‌کنند به قدرت و حکومت و سلطه برسند.

۴- فن جادوگری و علوم مربوط به آن در صورتی سودمند است که اثر عملی داشته باشد. (مخصوصاً در قسمت پنجم که مأموری از وزارتخانه می‌آید و درس‌هایی یاد می‌دهد که اثر عملی ندارد، همه ناراحت می‌شوند و این کار را بد می‌دانند).

۵- هدف از جادوگری و ارتباط با ماورای دنیای عادی، پالایش روح و «رشد» نیست، بلکه به قدرت رسیدن است.

۶- انسان‌های عادی که جادوگری را قبول ندارند با لقب «مشنگ» خطاب می‌شوند.

۷- روح اشخاص مُرده که گذشته در این محیط‌ها زندگی می‌کردند دیده می‌شود و حتّی می‌توانند به این شخص و آن شخص ضربه بزنند و آن‌ها لمس کنند.

۸- روح قابل تقسیم و تکه تکه شدن است و «والدمورت» (شخصیت منفی فیلم) روحش را به چند قسمت تقسیم کرد که با کشتن همه‌ی قسمت‌ها کشته می‌شود.

۹- عشق و محبّت (به دوستان و خانواده) سبب قدرت گرفتن در امور جادوگری می‌شود.

۱۰- در نهایت جهان در یک نبرد اساسی «حق» و «باطل» قرار می‌گیرد که پیروز میدان جوانی به نام «هری پاتر» است.

مقایسه با دنیای واقعی (نگاه اسلام)

۱- جهان ماورای ماده وجود دارد و آن عالَم فرشتگان و عالَم‌های دیگر است که همه‌اش به دست خداوند مدیریت می‌شود. این‌که در فیلم مدیریت به دست چندین جادوگر است که با هم جنگ قدرت دارند، بیشتر شبیه یونان باستان است که اصرار بر چند خدایی دارند (مقاله‌ی هری پاتر و سبک زندگی را بخوانید).

نکته: بعضی غربی‌ها از عصر «رنسانس» (بعد از قرون وسطی) ‌که دین را کنار گذاشتند، احساس «کمبود» می‌کردند و سعی کردند این احساس «کمبود» و «نیاز به معنویت» را به گونه‌ای پُر کنند که مردم به سراغ دین نروند. برای این مسئله شروع کردند به مطرح کردن اسطوره‌های یونان باستان و بسیار آن را با عناوینی مثل «تاریخ کهن ما» یا «فرهنگ غرب» و … بیان کردند تا مانعی شود برای گرایش مردم به دین.

شبیه این مسائل را با مطرح کردن بعضی از مسائل باستانی ایران و با به تعارض کشیدن آن با دین اسلام برای ما اجرا کردند. ضمن این‌که از قرن بیستم که گرایش مردم دنیا به معنویت بیشتر شد، هالیوود و به طور کلّی غرب شروع به ساخت فیلم‌های معنوی کرد و بعضی از مراکز غربی به طور غیرمستقیم شروع به ساخت فرقه‌های منحرف کردند تا مردم دنیا مسلمان نشوند.

۲- علمی سودمند است که انسان را رشد دهد. گاهی بعضی از علم‌های (مثل اعتقادات) اثر مستقیم بر عمل ندارند. پس نباید گفت که هر علمی که اثر مستقیم عملی نداشت، خوب نیست.

۳- هدف از ارتباط با عالَم غیب، پالایش روح و کمال و رشد است.

۴- انسان «مشنگ» و فوق‌العاده نداریم. همه‌ی انسان‌ها یکسان هستند و هر کسی از هر نژاد یا منطقه و یا در هر زمانی که باشد می‌تواند با عالَم غیب مرتبط شود و به کمال برسد.

۵- ارتباط با عالَم غیب از طریق جادو و یا دیدن چیزهای عجیب و غریب نیست. بلکه با اعتقاد و ایمان به خدا و دین و عمل به دستورات دین است که باعث رضایت خداوند و رشد و کمال انسان می‌شود.

۶- روح ماده و جسم نیست. پس ویژگی‌های مادی (مثل طول و عرض و ارتفاع و حجم و وزن و … ندارد و جزء جزء هم نیست) پس نمی‌توان روح را دید و نمی‌توان آن را لمس کرد و چون جزء جزء نیست، قابل تجزیه نمی‌باشد و نمی‌توان آن را تکه تکه کرد.

نکته: اکثر غربی‌ها «ماتریالیست» (مادی‌گرا) هستند و هیچ چیزی بالاتر از ماده و جسم را قبول ندارند. به همین علّت حتّی اگر «روح» را بخواهند قبول کنند، آن را به صورت مادّی تفسیر می‌کنند. لذا در این فیلم می‌بینیم که حتّی روح‌ها وقتی از شیشه‌ها رد می‌شوند گاهی آن را می‌شکنند.

۷- عشق و محبت در صورتی برای انسان مفید است و او را رشد می‌دهد که خلاف رضایت خداوند و دستورات دین نباشد (رجوع کنید به مقاله‌ی هری پاتر و انسان کامل).

۸- نبرد حق و باطل در نهایت در جنگ نهایی امام زمان (عج) با کسانی رخ می‌دهد که با او دشمنی می‌کنند. (رجوع کنید به مقاله‌ی هری پاتر و تداعی معانی)

و …

نتیجه‌گیری: ممکن است شخصی این فیلم را مشاهده کند و نداند که چه تأثیری بر او می‌گذارد ولی این فیلم ممکن است ناخواسته و به صورت ناآگاهانه نگاه و اعتقاد شخص به «جهان» را تغییر دهد.

نکته: نوع نگاه به جهان را «جهان‌بینی» یا «ایدئولوژی» می‌گویند که در کتاب‌های «اعتقادی» یا «اصول عقاید» و یا در علمی به نام «کلام» و «فلسفه» از آن بحث می‌شود.

درباره‌ی آرش شادمان

همچنین ببینید

نقد فیلم «نوح» (۳)

آن شخصی که از نسل قابیل است، خلق شدن همه‌ی مخلوقات را برای انسان می‌داند (نماد اومانیسم (انسان‌محوری)) ولی نوح حتّی انسان‌ها را نگهبان حیوانات دیگر می‌داند. نوح به فرزندش که یک گُل را بیجا چید گفت: این کار را نکن، آن‌ها برای خودشان هدف دارند و ما تنها از چیزهایی که به آن‌ها نیاز داریم باید استفاده کنیم. حتّی کشتن حیوان را برای خوردن گوشت خوب نمی‌داند و قوی شدن واقعی را در ارتباط با خدا (!) می‌داند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *