خانه / آخرین مطالب / نقد فیلم / هری پاتر، حاکم عشق

هری پاتر، حاکم عشق

– شخصی ضررهای سیگار را می‌داند ولی چون به آن «میل» دارد نمی‌تواند ترک کند و مدام سیگار میکشد.

– رئیس اداره می‌داند شخصی بهترین گزینه برای استخدام و کار در اداره‌اش است ولی چون چند سال پیش با او به ناحق درگیر شده بود و از او «بدش» آید، او را استخدام نمی‌کند.

– یک نفر از دیگری عصبانی شده است و او را به باد کتک می‌گیرد. بعد از فروکش کردن عصبانیتش، متوجه‌ی اشتباهش می‌شود و معذرت خواهی می‌کند.

– شخصی از یک بازیکن خوشش می‌آید و با این می‌داند این بازیکن از نظر اخلاقی و مالی فاسد است، از او طرفداری می‌کند و اشتباهاتش را توجیه می‌نماید.

انسان برای عمل کردن تنها به «علم» و «اعتقاد» نیاز ندارد. بلکه باید به آن کار «میل» و یا به خلاف آن کار «تنفر» داشته باشد. هر چه انسان «علاقه» و «میلش» به کاری بیشتر شود – حتّی اگر علم به بد بودن آن کار داشته باشد – برای انجام دادن آن کار اصرار بیشتری می‌کند و اگر بداند کاری خوب است ولی از آن کار «متنفّر» باشد، هرگز آن کار را انجام نمی‌دهد.

در دین اسلام تأکید شده است که «دوست داشتنی»ها و «چیزهایی که بدتان می‌آید» را بر اساس دین و «خدا» تنظیم کنید. در زیارت عاشورا خطاب به امام حسین (ع) می‌گوییم: «إنّی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم» یعنی من دوست و در صلح و رفاقت هستم با کسی که با شما دوست است و دشمن هستم با کسی که با شمن دشمنی دارد. حتّی دو اصل از فروع دین ما «تولّی» (دوستی با دوستان دین) و «تبرّی» (دشمنی با دشمنان دین) است.

امّا دشمنان غربی پس از این‌که دیگر نتوانستند به صورت مستقیم کشورهایی را تصرّف کنند (چون مردم آن کشورها شورش می‌کردند) تصمیم گرفتند بر دل‌های مردم حکومت کنند. یعنی کاری کنند که مردم دنیا به آن‌چیزهایی «میل» پیدا کنند که آن‌ها می‌خواهند و از چیزی‌ها «متنفر» شوند که آن‌ها می‌خواهند. در این صورت دیگر نیاز به زور و خرج برای حمله‌ی نظامی نیست، تنها از طریق «تبلیغات» و خرج‌های فرهنگی است. (برای اطلاعات بیشتر به مقاله‌ی هری پاتر و سبک زندگی رجوع کنید).

یکی از بهترین راه‌ها این است که «الگو» تغییر کند. اگر دیروز الگوی ما «امام حسین (ع)» در قیام یا «امام خمینی» در حکومت‌داری یا «پروفسور حسابی» در یادگیری علم است؛ دیگر الآن بازیگران و بازیکنانی الگو شوند و عکسشان پوسترهای نوجوانان و جوانان شود که اسرائیل را دوست بدارند، ارتباط با نامحرم داشته باشند، پوششان مناسب نباشد و … . علاقه به این شخصیت‌های سبب می‌شود به کارها و نظراتشان هم علاقه ایجاد شود.

یادم می‌آید شخصی از دوستان ما پس از مدّتی گوش دادن به «موسیقی راک و متال» به بنده گفت: بابا بی‌خیال، بریم شیطان پرست بشیم بهتره!

هری پاتر، حاکم عشق

این فیلم با استفاده از جلوه‌های ویژه و تکنیک‌های فوق‌العاده‌ی هنری و همچنین با بهره‌گیری از احساسات و عواطف مخاطب را عاشق انسانی خیالی به نام «هری پاتر» می‌کند. این مسئله باعث می‌شود «هری پاتر» به هر چه علاقه مند شود یا هر کاری انجام دهد، مخاطبش ناخواسته به آن کار مایل شود. حتّی به لباس‌ها و نوع شانه کردن موی سر.

لذا دیده می‌شود بسیاری از خوانندگان پس از اجرای یک موسیقی تصویری، لباسشان به شدت فروش می‌رود.

از این بالاتر ممکن است به بازیگر این فیلم علاقه پیدا کند و به دنبال فیلم‌های دیگر این بازیگر برود و حتّی در روزنامه‌های و سایت‌ها جستجو کند که این بازیگر کیست و به چه چیزهایی علاقه دارد و …  . حتّی مواردی در کشورهایی بوده است که مثلاً یک شخص با یک شخصیت کارتونی ازدواج کرده است!!!

نکته: وقتی احساسات (علاقه یا نفرت) بیاید، عقل دیگر درست کار نمی‌کند. مثلاً اگر کسی با دختری دوست شده باشد و بعداً تصمیم بر ازدواج بگیرند – چون علاقه قلبی ایجاد شده است – عقل ضعیف شده و نقاط ضعف شخص مقابل را نمی‌بیند و بعد از ازدواج که کم کم محبت کمتر شد و عقل بهتر کار کرد و نقاط ضعف مشخص‌تر شد، اختلافات زیاد می‌شود و اکثر این موارد به طلاق کشیده می‌شود. پس وقتی محبت بیاید، شخص حتّی نقاط ضعف را «توجیه» می‌کند.

به این طریق «حب» (علاقه) و «بغض» (نفرت) شخص مدیریت می‌شود و اگر نگوییم در راه غلط مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد، حداقل در راه‌های خوب مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و دست کم او را به مسائل مهم دینی «بی میل» می‌کند.

درباره‌ی آرش شادمان

همچنین ببینید

نقد فیلم «نوح» (۳)

آن شخصی که از نسل قابیل است، خلق شدن همه‌ی مخلوقات را برای انسان می‌داند (نماد اومانیسم (انسان‌محوری)) ولی نوح حتّی انسان‌ها را نگهبان حیوانات دیگر می‌داند. نوح به فرزندش که یک گُل را بیجا چید گفت: این کار را نکن، آن‌ها برای خودشان هدف دارند و ما تنها از چیزهایی که به آن‌ها نیاز داریم باید استفاده کنیم. حتّی کشتن حیوان را برای خوردن گوشت خوب نمی‌داند و قوی شدن واقعی را در ارتباط با خدا (!) می‌داند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *