خانه / آخرین مطالب / اتفاق مهمی که باعث «ناراحتی اهل بیت» (ع) در تمامی روز های «عید» شد / روایتی که کم تر دیده شده است

اتفاق مهمی که باعث «ناراحتی اهل بیت» (ع) در تمامی روز های «عید» شد / روایتی که کم تر دیده شده است

روایت تکان دهنده ای از «محمد باقر» (ع) است که می فرماید: هیچ عیدی (عید «قربان» و «فطر») نیست مگر این که «اهل بیت» (ع) در آن، «ناراحت» اند! از ایشان پرسیدند که چطور؟! فرمودند: به خاطر این که «اهل بیت» (ع) نگاه می کنند و می بینند که حق آنان (ولایت) در دست دیگران است. (علل الشرائع، ج۲، ص ۳۸۹، باب ۱۲۶)

«ولایت» یعنی: همان طور که برای «نماز خواندن»، از «خدا» می پرسیم که چگونه «نماز» بخوانیم، در «حکومت» نیز از «خدا» بپرسیم که چه کسی را «حاکم» کنیم.
همین امام «محمد باقر» (ع) (که این جمله را فرمود) در جای دیگری می فرماید که «اسلام» دارای ۵ «ستون» است («ستون» باعث بقای «خانه» است، وقتی «ستون» از بین رود، «خانه» هم نابود می شود) آن ۵ ستون عبارتند از: نماز، روزه، حج، زکات و «ولایت».
سپس از ایشان سوال می شود که کدام یک از این ۵ مورد، مهم تر از بقیه است؟ ایشان جواب می دهند که «ولایت» . (کافى، ج ۲، کتاب الایمان والکفر، باب دعائم الاسلام، ح ۵)
بنابراین «حکومت اسلامی» برای «اهل بیت» (ع) مهم ترین مسئله است. طبق دیدگاه «شیعه»، در زمان اهل بیت (ع)، «حکومت» باید به دست «اهل بیت» (ع) باشد ولی در زمان «غیبت»، باید دست یک «عالم» با شرایطی خاص باشد (که آن را «ولایت فقیه» می نامند)
زمانی که درگیری با «حکومت پهلوی» (در سال ۱۳۵۷) به اوج رسید، «امام خمینی» (ره) دستور داد که به دلیل کشتار بی رحمانه حکومت، در روز «نیمه شعبان» (ولادت امام زمان) جشن نگیرید و «چراغانی» نکنید!
عده از «مذهبی» ها (که به «انجمن حجّتیه» مشهور بودند) گفتند: مگر می شود در «ولادت امام زمان» (عج)، «شادی» نکرد! لذا به حرف «امام خمینی» (ره) گوش ندادند و «چراغانی» کردند! (در حالی که امام خمینی (ره)، «عید» و «شادی» واقعی را زمانی می دید که «حکومت» به صورت «اسلامی» در بیاید)
باعث تعجب است که با وجود این همه روایت مهم و تکان دهنده، برخی معتقدند که در ایامی مثل «غدیر»، تنها باید «جشن» گرفت و «ایستگاه صلواتی» زد و … و نباید از مسائلی همچون «ولایت فقیه» گفت!
این روایات را می توان «سیاسی» ترین روایت های ما نامید (برای کسانی که مدعی هستند که «دین» از مقوله «سیاست» و «حکومت» جداست)
امید است که با معرفت به «اعیاد» و «مناسبت» های مذهبی نگاه کنیم …

درباره‌ی آرمان شادمان

همچنین ببینید

چه کسی مخالف «شادی مردم» است؟!!

  من معتقدم که امثال #کیومرث_پوراحمد واقعا #هنرمند هستن؛ واقعا #هنر میخواد که یه زمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *