خانه / متن کوتاه / #واژه_سازی مقدمه ای برای #گفتمان_سازی

#واژه_سازی مقدمه ای برای #گفتمان_سازی

بعد از جنگ #بدر بسیاری از مسلمانان می گفتند فلانی هم مُرد، فلانی کشته شد و … ؛ آیه نازل شد : «به کسانی که در راه خدا (جهاد) کشته شده اند، «مُرده» نگویید؛ آن ها زنده هستند و شما درک نمی کنید» ( وَ لَا تَقُولُواْ لِمَن یُقْتَلُ فىِ سَبِیلِ اللَّهِ أَمْوَاتُ بَلْ أَحْیَاءٌ وَ لَاکِن لَّا تَشْعُرُون (۱۵۴ بقره)).
یعنی خداوند روی کلمات هم حساس است و فرمود نگویید «مُرده». بعد از آن کلمه ی «شهید» به کار برده شد.
در دوران انقلاب برای آمریکا و مبارزه با آن، کلمه ی « #امپریالیسم » به کار می رفت؛ امّا امام خمینی (ره) کلمه ی « #استکبار » را به کار برد. زیرا ما با همه ی چیزهایی که در امپریالیسم است شاید مشکل نداشته باشیم؛ مشکل ما با جهت استکباری بودن امپریالیسم است.
#امام_خامنه_ای دستور می دهند به جای #ریاست یا #مدیریت ستاد و قرارگاه #اقتصاد_مقاومتی ، تعبیر #فرماندهی را به کار ببرند. یعنی نوع کار در بحث اقتصاد مقاومتی باید به شکلی باشد که #مسئولین باور کنند در این زمینه #جنگ در جریان است.
این واژه سازی ها نشان می دهد #زاویه_نگاه ما چیست.
کلماتی مثل #مستضعف ، #قشر_ضعیف جامعه ، #امت ، #شهروند ، #توسعه ، #پیشرفت و … هر کدام علاوه بر معناهایی که دارند، #دیدگاه خاصی هم که #مبنا ی آن هاست را می رساند.
در #جهاد_فرهنگی هم باید بر اساس #تفکر_انقلابی و #مبانی_اسلامی ، واژه سازی کرد و آن را #ترویج داد.

 

————————————-
🗓 کانال «به سوی تمدن اسلامی» در سروش:

🔍 https://sapp.ir/2shadman

🗓 کانال «به سوی تمدن اسلامی» در ایتا:

🔍 https://eitaa.com/shadman

درباره‌ی آرش شادمان

همچنین ببینید

چرا هر سال «راهپیمایی اربعین» می روید؟ / چرا «مردم بیچاره» را مرتب تحریک می کنید که حتما در «راهپیمایی اربعین» شرکت کنند؟

  همین چند روز پیش خبر آوردند که در یکی از «بیمارستان» ها، بچه ای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *